Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

ŚDM -Spełnione Pragnienia

Niezwykły czas Światowych Dni Młodzieży jest już poza nami. W sercu pojawiła się ogromna wdzięczność wobec Jezusa Miłosiernego za wszystkie Jego dary. Na wiosennym spotkaniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości pojawiła się propozycja, aby wspólnota Apostolstwa trzeźwości z Miejsca Piastowego podjęła wysiłek przygotowania programu na ŚDM, poruszający problem trzeźwości i wolności wśród młodzieży.

Tak więc przed zespołem Gloria, opiekunami zespołu: Anną i Robertem Puchalskim oraz członkami Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca stanęło zadanie, aby zaangażowanie w program tych dni, uwydatnił problem uzależnień i zniewoleń wśród młodzieży. Najpierw zaangażowanie 25 lipca w Miejscu Piastowym, podczas Międzynarodowego Michalickiego Spotkania Młodych oraz zaangażowanie w XII-tą Ogólnopolską modlitwę o trzeźwość narodu, która w tym roku odbywała się pod hasłem: "Młodzi, nie dajcie się zniewolić" - pozwoliło uwierzyć w swoje możliwości i z optymizmem udać się 27 lipca do Pawlikowic na kolejne spotkanie młodych. Zaangażowanie w animacje w czasie przedpołudniowym wśród młodzieży polskiej u Ojców reformatów w Wieliczce/28. VII/ i wśród młodzieży włoskiej w Gorzkowie /29. VII/ stało się źródłem ogromnych radości. 28 lipca /czwartek/ o godz. 19.00 zespół Gloria oraz małżeństwo Jolanta i Krzysztof Bęben, pomimo deszczu, mogli przeprowadzić dwugodzinny program na estradzie w Wieliczce. To zaangażowanie w Festiwal Młodych na ŚDM, zostało przyjęte przez zespół Gloria jako wyróżnienie i wielkie wezwanie. Oprócz Jolanty i Krzysztofa, świadectwem swoim dzieliły się cztery osoby ze wspólnoty Apostolstwa trzeźwości z Wieliczki. Niestety, ks. Bp.Tadeusz Bronakowski, ze względu na trudności komunikacyjne, nie był w stanie przybyć z Krakowa, aby - jak to było w programie - skierować do uczestników krótkie przemówienie. Uczynił to przez telefon, co zostało przyjęte z aplausem. Tak więc błogosławiona idea otrzeźwienia narodu i dążenia do wolności, ukazana w charyzmacie błogosławionego Ks. Br. Markiewicza, mogła zaistnieć na tych niezwykłych ŚDM. Ukoronowaniem tego zaangażowania w ŚDM było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej na Błoniach krakowskich oraz sobotnie czuwanie i niedzielna Msza święta na Brzegach. Niechaj Jezus Miłosierny wynagrodzi kapłanom i mieszkańcom Gorzkowa, którzy przez te dni wspaniale nas gościli. "Błogosławieni miłosierni..." xjs.