Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Siódme Wesele bez Toastu

Biorąc pod uwagę tegoroczne hasło Apostolstwa Trzeźwości: "Młodzi, nie dajcie się zniewolić", w dniu 20 sierpnia przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i błog. Br. Markiewicza odbyło się VII Podkarpackie Wesele bez toastu. Na początku spotkania / o godz. 9.30/ dokonano uroczystego wniesienia relikwii św. Jana Pawła II - Patrona rodzin. Przy śpiewie "Barki", wezwań litanii oraz akcie zawierzenia rodzin Miłosiernemu Bogu, powierzono całość spotkania św. Janowi Pawłowi.

Obecność Jego relikwii przywiezionych z Rzymu, dla peregrynacji po zakonnych domach, rodziny zebrane w Sanktuarium przyjęły jako szczególną dla nich łaskę. Po tak uroczystym rozpoczęciu, Starostowie Wesela i jednocześnie odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy: Grażyna i Adam Dutkowie, przywitali wszystkich zebranych w Sanktuarium, po czym zaprosili wodzirejów: Tomasza Zielińskiego oraz Mirosława Spera do ukazania w prelekcji oraz świadectwie swojej działalności wodzirejskiej. Ponieważ obydwaj Panowie przygotowywali i przeprowadzali tańce na ŚDM w Krakowie z 600 tancerzami, atmosfera tamtych niezwykłych dni została również wprowadzona wśród uczestników Podkarpackiego Wesela. Świadectwo życia chrześcijańskiego obydwu wodzirejów było ukoronowaniem niezwykłego spotkania. Gdy wodzirejowie udali się na spotkanie z młodzieżą, zaś dzieci zostały objęte opieką Sióstr Michalitek, dorośli mogli wysłuchać konferencji wygłoszonej przez pedagog z Krosna Agnieszki Masłyk, na temat dopalaczy i płynących z tego uzależnienia  zagrożeń dla młodzieży. Spotkania w grupach, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi świętej wypełniły czas popołudniowy. Msza św., której o godz. 17.00 przewodniczył Ks. Arcybiskup Józef Michalik, przy udziale Ojca Generała Ks. Dariusza Wilka, z oprawą muzyczną zespołu "Gloria" stanowiła centrum całego spotkania. Kazanie Ks. Arcybiskupa skoncentrowane na Hymnie o miłości św. Pawła z listu do Koryntian, pieknie podprowadziło wszystkich małżonków do odnowienia przyrzeczeń sakramentu małżeństwa. Po odnowieniu przyrzeczeń, róże przekazywane żonom przez mężów, zostały w akcie zawierzenia umieszczone przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy świętej przyszedł czas na przyjęcie weselne w dużym namiocie postawionym przy Auli Zespołu Szkół Michalickich na "Górce". Ponad 240-tu uczestników VII Podkarpackiego Wesela bez toastu wspaniale przeżywało radość chrześcijańską przy suto zastawionym stole, przy ognisku: grilu i śpiewie, przy torcie weselnym, przy tańcach animowanych przez Roberta Puchalskiego i różnych zabawach prowadzonych przez zespół "Gloria". Członkowie Stowarzyszenia Powściągliwości i Pracy, podejmujący trud zorganizowania tej imprezy, razem z młodzieżowym zespołem "Gloria", mogli kolejny raz wyrazić Jezusowi Miłosiernemu wdzięczność za udzielone podczas przygotowań i spotkania łaski, za przepiękną pogodę, za dar miejsca, które błogosławiony Bronisław ciągle czyni błogosławionym. Oby ten charyzmatyczny dar, w obecnym Roku Miłosierdzia, stał się udziałem wszystkich rodzin. xjs.