Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Patron na współczesne czasy

Cześć oddawana św. Michałowi Archaniołowi we Wspólnocie michalickiej wyrażana jest w różnych formach. Nowenna przed Uroczystością patronalną /29 wrzesień/ była i jest nadal czasem szczególnej modlitwy do św. Michała Archanioła. Od kilku lat w Miejscu Piastowym, w Sanktuarium św. Michała Archanioła, centralna uroczystość odpustowa jest przyozdobiona strojami dzieci, które z pomocą rodziców, katechetek i wychowawców oraz w znacznej mierze Sióstr Michalitek przybierają postacie aniołów, a nade wszystko postać świętego Michała Archanioła.

Tegorocznej Uroczystości - 25 września o godz. 11.00 - przewodniczył Asystent Generalny Zgromadzenia ks. Rafał Kamiński. Wielokrotnie w kazaniu zwracał uwagę na piękno dziecka, które musi być w dzisiejszm świecie chronione przed uderzeniami zła. W tej ochronie nadprzyrodzoną rolę spełnia św. Michał Archanioł. Piękna procesja po Mszy świętej i podarowane dzieciom małe figurki aniołów, wplatają się w nową formę uwielbienia Pana Boga przez wiernych na "Górce" w Miejscu Piastowym. 29 września, po mszy świętej o godz. 19.00, czas świętowania był również ubogacony wieczorną procesją światła, z figurą św. Michała Archanioła, po drogach Miejsca Piastowego. Ta modlitwa w drodze miała wymiar: uwielbienia Pana Boga z Chórami anielskimi przy przejściu przez plac szkolny, wielkiej prośby o powołania do Zgromadzeń św Michała Archanioła przy klasztorze Sióstr Michalitek, modlitwy za zmarłych przy krzyżu na cmentarzu, modlitwy za dzieła apostolskie podejmowane w Kościele przez wspólnoty świeckich, zaś w drodze od kościoła parafialnego do klasztoru na "Górce" modlitwa o uwolnienie od uzależnień i zniewoleń grzechowych. Oby Pan nieba i ziemi posyłał nam swoich Aniołów, aby nas strzegli na wszystkich drogach naszego życia. xjs.