Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

IX Rekolekcje Trzeźwościowe

Jezu Chryste - Przyjdź Królestwo Twoje! W jubileuszowym Roku Miłosierdzia, gdy cała uwaga chrześcijan jest skoncentrowana na Jezusie Chrystusie - Królu miłosierdzia, jesienną serię rekolekcji trzeźwościowych w Miejscu Piastowym w dniach 21-23 października zdominowała decyzja Episkopatu Polski, postanawiająca na zakończenie Roku Miłosierdzia dokonać Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Prawie 280 osób - 180 dorosłych, ponad 60 dzieci i młodzieży, ponad 40 osób z Towarzystwa Powściągliwość i Praca /organizatorzy/ - w refleksji i modlitwie koncentrowało się na słowach wyjętych z Encykliki Piusa XI Quas Primas: czy Jezus Chrystus jest Królem mojego rozumu, mojej woli i mojego serca? Przesłuchanie Pana Jezusa dokonane przez Piłata było światłem, w którym trzeba było podjąć kolejną refleksję: czy nie jestem Piłatem dla siebie, stawiając w swoim życiu lekceważąco pytanie: cóż to jest prawda?; lub też łamiąc swoją wolę pod wpływem wrzasku hołoty; czy też odrzucając dobre upomnienia kochającego serca. Na te refleksje została nałożona pantomima przedstawiająca bajkę Tagore: "Król i żebrak". Podjęta przez dzieci i rodziny modlitwa różańcowa dała upust serca wołającego o pomoc z nieba. Wielokrotnie na temat Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata wypowiadał się św. Jan Paweł II oraz św. Siostra Faustyna. Oni byli Patronami drugiego dnia rekolekcji. Spotkanie z terapeutką od uzależnień Panią Grażyną Kostecką jeszcze mocniej uwydatniło moc wypowiedzi świętych Patronów. Nabożeństwo pokutne i spowiedź święta w Sanktuarium św. Michała Archanioła w czasie rekolekcji było wielką łaską Miłosierdzia Bożego, na którą zawsze w świadectwach zwracają uwagę uczestnicy rekolekcji. Po uroczystej Mszy świętej, kolacji i nabożeństwie ewangelizacyjnym, wszyscy mogli sięgnąć do przeżyć Światowych Dni Młodzieży, dzięki programowi przygotowanemu przez zespół Gloria. Cała uwaga trzeciego dnia rekolekcji sugerowała całkowite zawierzenie siebie Chrystusowi Królowi, gdyż z chwilą pojawienia się różnego rodzaju prób, Jego pomoc jest nieodzowna. Tak więc podsumowanie rekolekcji wybrzmiało napisem z Obrazu Miłosierdzia: "Jezu ufam Tobie!". Odpowiedzialni za organizację tych rekolekcji: Jolanta i Krzysztof Bęben, ze wszystkimi członkami Towarzystwa Powściągliwość i Praca zapragnęli, aby te rekolekcje potraktować jako cząstkę Żywej Korony dla Matki Bożej - dar związany z rocznicą 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego zrobiono wspólne zdjęcie i z Miejsca Piastowego - od Michalitek, u których odbywały się rekolekcje oraz od Michalitów, przesłano do sekretariatu tej inicjatywy odpowiedni tekst. Oby Uroczystość Chrystusa Króla w sercach wszystkich uczestników tych rekolekcji była dniem łaski i błogosławieństwa Bożego. Ks. J.S.