Śmierć pewna. już teraz mogę umrzeć... Mogę pogardzać dobrami tego świata: szczęściem, majątkiem, przyjemnościami, zaszczytem... Udręczenie, pogarda są moim pragnieniem. Jezus moim celem. (ZŻW 18 VIII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 25 Listopad 2017

IX Rekolekcje Trzeźwościowe

Jezu Chryste - Przyjdź Królestwo Twoje! W jubileuszowym Roku Miłosierdzia, gdy cała uwaga chrześcijan jest skoncentrowana na Jezusie Chrystusie - Królu miłosierdzia, jesienną serię rekolekcji trzeźwościowych w Miejscu Piastowym w dniach 21-23 października zdominowała decyzja Episkopatu Polski, postanawiająca na zakończenie Roku Miłosierdzia dokonać Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Prawie 280 osób - 180 dorosłych, ponad 60 dzieci i młodzieży, ponad 40 osób z Towarzystwa Powściągliwość i Praca /organizatorzy/ - w refleksji i modlitwie koncentrowało się na słowach wyjętych z Encykliki Piusa XI Quas Primas: czy Jezus Chrystus jest Królem mojego rozumu, mojej woli i mojego serca? Przesłuchanie Pana Jezusa dokonane przez Piłata było światłem, w którym trzeba było podjąć kolejną refleksję: czy nie jestem Piłatem dla siebie, stawiając w swoim życiu lekceważąco pytanie: cóż to jest prawda?; lub też łamiąc swoją wolę pod wpływem wrzasku hołoty; czy też odrzucając dobre upomnienia kochającego serca. Na te refleksje została nałożona pantomima przedstawiająca bajkę Tagore: "Król i żebrak". Podjęta przez dzieci i rodziny modlitwa różańcowa dała upust serca wołającego o pomoc z nieba. Wielokrotnie na temat Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata wypowiadał się św. Jan Paweł II oraz św. Siostra Faustyna. Oni byli Patronami drugiego dnia rekolekcji. Spotkanie z terapeutką od uzależnień Panią Grażyną Kostecką jeszcze mocniej uwydatniło moc wypowiedzi świętych Patronów. Nabożeństwo pokutne i spowiedź święta w Sanktuarium św. Michała Archanioła w czasie rekolekcji było wielką łaską Miłosierdzia Bożego, na którą zawsze w świadectwach zwracają uwagę uczestnicy rekolekcji. Po uroczystej Mszy świętej, kolacji i nabożeństwie ewangelizacyjnym, wszyscy mogli sięgnąć do przeżyć Światowych Dni Młodzieży, dzięki programowi przygotowanemu przez zespół Gloria. Cała uwaga trzeciego dnia rekolekcji sugerowała całkowite zawierzenie siebie Chrystusowi Królowi, gdyż z chwilą pojawienia się różnego rodzaju prób, Jego pomoc jest nieodzowna. Tak więc podsumowanie rekolekcji wybrzmiało napisem z Obrazu Miłosierdzia: "Jezu ufam Tobie!". Odpowiedzialni za organizację tych rekolekcji: Jolanta i Krzysztof Bęben, ze wszystkimi członkami Towarzystwa Powściągliwość i Praca zapragnęli, aby te rekolekcje potraktować jako cząstkę Żywej Korony dla Matki Bożej - dar związany z rocznicą 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego zrobiono wspólne zdjęcie i z Miejsca Piastowego - od Michalitek, u których odbywały się rekolekcje oraz od Michalitów, przesłano do sekretariatu tej inicjatywy odpowiedni tekst. Oby Uroczystość Chrystusa Króla w sercach wszystkich uczestników tych rekolekcji była dniem łaski i błogosławieństwa Bożego. Ks. J.S.