Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Ósmy miesiąc nowenny przed koronacją Figury Matki Bożej Fatimskiej

Najświętsza Maryjo! Królowo rodzin! W ósmym miesiącu nowenny przed koronacją Twej cudownej Figury w tym Sanktuarium, sięgamy myślą do październikowego w 1917 roku objawienia w Fatimie, które nam ukazało Świętą Rodzinę. Siostra Łucja w taki sposób opisała to wydarzenie: „Zobaczyliśmy po stronie słońca św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że św. Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”. Matko Chrystusowa! Przez wiele lat Twój Syn Jezus żył ukryty w rodzinie, czyniąc ją pierwowzorem i przykładem wszystkich rodzin chrześcijańskich, które mają  wypełnić plan zamysłu Bożego. A planem Bożym jest, aby pokochać każdą rodzinę, czyli umieć cenić jej wartości i możliwości i zawsze je popierać;  poznać niebezpieczeństwa i zło, które jej zagraża, aby móc je pokonać; przyczyniać się do tworzenia środowiska sprzyjającego jej rozwojowi.
Matko Kościoła! Bądź Królową rodzin, ażeby dzięki Twej pomocy każda z nich, mogła rzeczywiście stać się „małym Kościołem”, w którym będzie odzwierciedlać się i żyć tajemnica Kościoła Chrystusowego. Przybywająca do Fatimy z polecenia Bożego Służebnico  Pańska! Bądź dla naszych rodzin przykładem pokornego i wielkodusznego przyjęcia woli Bożej. Racz łagodzić cierpienia i osuszać łzy tych, którzy cierpią z powodu trudności rodzinnych. Niechaj święty Józef, „Mąż Sprawiedliwy”, niestrudzony pracownik, nieskazitelny opiekun skarbów Mu powierzonych, razem z Tobą strzeże wszystkie rodziny, opiekuje się nimi i zawsze je oświeca. Ty zaś poproś swego Syna, Króla wszechświata, aby był obecny jak w Kanie Galilejskiej w każdej rodzinie chrześcijańskiej, dając jej światło, radość, szczęście, pogodę ducha i męstwo. Amen! /por. Familiaris consortio, nr 86/