Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Papieskie korony dla Matki Bożej Fatimskiej z Miejsca Piastowego

W Miejscu Piastowym, z udziałem tłumu wiernych, odbyła się w niedzielę 11 czerwca br.  wyjątkowa i niepowtarzalna uroczystość. Koronami Papieskimi ukoronowane zostały dwa wizerunki Matki Bożej: Figura Matki Bożej Fatimskiej z Miejsca Piastowego i Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Komborni. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, koncelebrowali pasterze diecezji przemyskiej i rzeszowskiej: abp senior Józef Michalik, bp Jan Wątroba, bp senior Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp senior Jan Martyniak z diecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego, przełożony generalny Zgromadzenia Michalitów ks. Dariusz Wilk oraz licznie zgromadzeni kapłani.

– Matka Boża umiłowała sobie te miejsca szczególnie – mówił w homilii abp Józef Michalik. – Ona chce tutaj być czczona, proszona i tu chce rozdawać liczne łaski. Pan Bóg wybrał Maryję, abyśmy mogli dotknąć, posłuchać i doświadczyć Miłości Bożej. To nie jest przypadek, że Jej poświęcamy świat, że przychodzimy do niej, że pobożność Maryjna jest oddechem wiary w Polsce.
W kilku słowach kaznodzieja przytoczył historię kultu Matki Bożej i w Komborni i w Miejscu Piastowym. – Za chwilę będziemy świadkami koronacji dwóch wielkich, świętych, omodlonych Symboli: czczonego od 17. wieku w Komborni Obrazu, który kiedyś, przed laty, proboszcz uciekający przez Tatarami uratował, jako największy skarb (…) Matka Boża wyprosiła sobie u Pana Boga przywilej, że z nieba może przychodzić, by mówić do ludzi. I to jest druga Figura, która tutaj jest czczona od kilkudziesięciu lat.
– Nasze spotkanie, modlitwa, wiara i ufność do Boga skłania nas do postawienia sobie pytania, co dzisiaj z nami – mówił abp Michalik. Jak wspominał, powołując się na niedawne badania, tylko 27 procent Polaków modli się codziennie. W Europie Wschodniej – postkomunistycznej, wygłodzonej prześladowaniami – wzrasta zaś zainteresowanie wiarą. – To jest jakiś znak – mówił. – Jeśli chcemy szczerze powiedzieć, że Bóg i Ojczyzna, Kościół i Matka Najświętsza liczą się w naszym życiu, musimy się nawracać – abyśmy stawali się narodem głębszej wiary, żywszej modlitwy i mocniejszego świadectwa w obronie wiary i obyczajów (…) Trzeba aby dobro się rozlewało.
Na koniec homilii kaznodzieja przypomniał perspektywy, jakie przed ludźmi stawia Matka Boża: – Warto, abyśmy pamiętali że, recepta, którą daje nam Matka Boża, jest prosta: Nawrócenie, pokuta, modlitwa. – Posługując się zaś cytatem z „Potopu” H. Sienkiewicza mówił na zakończenie: – Wiele mamy słabości i grzechów Jakkolwiek naród nasz upadł (…) ale Matki swej, patronki i Królowej czcić nie zaniechał. Szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel, pytając, co nam z dawnych cnót zostało. Wszystkie zginęły. Jednak coś jeszcze pozostało – pozostała wiara i cześć Najświętszej Maryi Panny, reszta zaś będzie odbudowana przez naszą modlitwę i ufność do Boga.
Obrzęd koronacji miał miejsce po homilii. Najpierw zostały odczytane Dekrety Stolicy Apostolskiej, następnie abp Adam Szal odmówił Modlitwę Koronacyjną, po niej Księża Arcybiskupi i Biskupi oraz Generał Michalitów nałożyli korony na Wizerunki Matki Bożej. Koronacja odbywała się w ciszy, tuż po niej zaś wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn koronacyjny. Uroczystość zakończyła się Aktem zawierzenia Matce Bożej i odśpiewaniem Te Deum laudamus.
Pośród pielgrzymów, którzy uczestniczyli w uroczystości, była także ponad 30-osobowa grupa wiernych z michalickich parafii z Białorusi. O piękno liturgii zadbał zespół „Soul”  z Sanoka oraz Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego. Całość prowadził ks. Jan Seremak CSMA, który także odpowiedzialny był za przygotowanie dzisiejszego święta. Uroczystość transmitowana była przez TV Polonia oraz przemyskie Radio Fara.

Za: www.przemyska.pl

Fot: Damian Kandefer

Więcej zdjęć z uroczystości koronacyjnej na