Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Dar wdzięcznośći

Każdego roku, podczas wrześniowego nabożeństwa fatimskiego, w szczególny sposób opiece Bożej, przez wstawiennictwo Matki Bożej, są polecane społeczności szkolne: dzieci, młodzież, nauczyciele i wychowawcy. Również w tym roku, podczas nabożeństwa fatimskiego w Miejscu Piastowym, przy zaangażowaniu dzieci i młodzieży z parafii Lubatowa oraz zespołu młodzieżowego Gloria działającego przy Stowarzyszeniu Powściągliwości i Pracy,  podjęto tę intencję. Pomimo niepewnej pogody, przybyło dużo pielgrzymów, a wśród nich wyjątkowo sporo dzieci i młodzieży. Zaangażowanie młodych ludzi w odmawianie Różańca świętego, uczestnictwo w Drodze Krzyżowej oraz udział w zadaniach liturgicznych podczas Mszy świętej napełniało serce radością i wdzięcznością wobec Pana Boga. To nabożeństwo miało również charakter dziękczynny za 38 lat nabożeństw fatimskich w Miejscu Piastowym. Od koronacji cudownej Figury Matki Bożej Fatimskiej, która odbyła się 11 czerwca tego roku, wierni składali w Sanktuarium złote przedmioty, z których została wykonana złota róża jako dziękczynne votum. Tę różę przyniesiono w darach ofiarnych podczas Mszy świętej. Podczas procesji światła, w otoczeniu dzieci i młodzieży niosących duży różaniec, małżeństwo Halina i Bartłomiej Stanisz - odpowiedzialni za przygotowanie tej uroczystości - wnieśli tę różę do kaplicy Matki Bożej Fatimskiej. Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk, podczas modlitwy i śpiewów, umieścił niniejszy dar wdzięczności przy Cudownej Figurze. Z tą wdzięcznością popłynęła do Boga Miłosiernego, za wstawiennictwem Pani Fatimskiej modlitwa, którą pięknie w kazaniu omówił Przełożony Generalny, zachęcając do jej odmawiania nie tylko w modlitwie różańcowej. Jest to modlitwa, której nauczyła nas Matka Boża: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba, szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
Ks. Jan Seremak