Cokolwiek czynię, przez Niego i z Nim czynię. “Już nie ja, ale Chrystus” (por. Gal.2,20) czyni dobro, które ja czynię. (ZŻW, 22 VII 1873).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 21 Kwiecień 2018

Uroczystość Patronalna

Ostatnia niedziela września jest dniem szczególnej czci oddawanej świętemu Michałowi Archaniołowi - Patronowi Zgromadzeń świętego Michała Archanioła oraz Wspólnot: Rycerzy, Honorowej Straży, Czcicieli oraz wiernych noszących szkaplerz św. Michała Archanioła. Uroczystej mszy świętej odpustowej w Sanktuarium w Miejscu Piastowym o godz. 11.00 przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski z diecezji rzeszowskiej, przy udziale wielu kapłanów i Sióstr zakonnych. Wybór świętego Prawa Bożego oraz podejmowanie przez współczesnych chrześcijan trudnych decyzji w jego świetle, było przewodnim tematem kazania. Ks. biskup zwrócił uwagę na odbywajacy się w Warszawie Narodowy Kongres Trzeźwości oraz spotkanie rodzin na Jasnej Górze. Te dwa wydarzenia mają jeden cel: doprowadzenie człowieka do zawołania św. Michała Archanioła - "Któż jak Bóg!". Podobnie, jak w poprzednich latach, bardzo uroczystej formy świętowania nadały dzieci, przebrane za aniołów. Po Mszy świętej, śpiewając Koronkę uwielbienia, odnoszącą się do 9 Chórów anielskich, niosąc figurę św. Michała Archanioła w otoczeniu przebranych dzieci, wszyscy wierni uczestniczyli w pięknej procesji. Na koniec uroczystości ks. biskup rozdał dzieciom poświęcone uprzednio aniołki. Niestety, mokry teren nie pozwolił przechodzić do dziewięciu stacji ustawionych pomiędzy drzewami. Trzeba jednak mieć nadzieję, że tak podtrzymywana tradycja, pozwoli kiedyś uroczyście przechodzić do dziewięciu kapliczek Chórów anielskich, połączonych "anielską" drogą. ks. Jan Seremak.