O mój Jezu, Tyś moją miłością, Tyś wszystkim dla mnie. Udziel mi łaski wytrwania w dobrym... Liczę na Twoją przyczynę, Maryjo, która jesteś Matką Bożą i moją Matką oraz na wstawiennictwo całego Dworu Niebieskiego, wszystkich Aniołów i Świętych ( ĆD, s. 276).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 21 Wrzesień 2018

uroczystości z błogosławionym Bronisławem

Trzy dni - 24, 28 oraz 30 styczeń były wypełnione w Sanktuarium w Miejscu Piastowym niezwykłymi i uroczystymi wydarzeniami. 24 stycznia o godz. 10.00 na terenie naszego klasztoru i szkoły Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbywały się uroczystości związane z świątecznym wspomnieniem ks. Bronisława Markiewicza - Patrona szkoły, a także rozpoczęcie Roku Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Adama Szala. W tym dniu odbyła się również ceremonia ślubowania wojskowego  9 klas certyfikowanych - mundurowych MZSP. Uroczystość realizowana była we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, z pełnym ceremoniałem wojskowym oraz udziałem Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 28 stycznia o godz. 11.00, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika obchodziliśmy w Sanktuarium świąteczne wspomnienie Ojca Założyciela. Wielu członków Solidarności Podkarpackiej, której patronuje błogosławiony Ks. Bronisław, przybyło  na Mszę św. z pocztami sztandarowymi. Również swój udział zaznaczyła Dziecięca Krucjata Niepokalanej, Honorowa Straż św. Michała Archanioła oraz Stowarzyszenie Powściągliwości i Pracy. 30 stycznia, po uroczystej, wieczornej Mszy św. o godz. 19.00, członkowie Stowarzyszenia PiP odmówili przy ołtarzu błogosławionego Bronisława następujący akt oddania:

Bądź uwielbiony i wysławiony Wszechmocny Panie, za dar wybrania błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza i Twojego upodobania w podejmowanych przez niego dziełach apostolskich. W nim bowiem ukazałeś nam drogi Twoich zamysłów, oraz Twą wielką miłość wobec każdego człowieka. Rozeznając i podejmując poczęty i zrodzony przez błogosławionego Bronisława charyzmat, przyjmujemy go w nasze życie, jako wyraz Twojego Boskiego Miłosierdzia, które nigdy nie odrzuca poranionego przez grzech człowieka. Spraw, o Boże,  byśmy zachęceni przykładem powściągliwego i pracowitego życia błogosławionego Bronisława Markiewicza, mogli wiernie pełnić Twoją świętą wolę.

Dla dzieci i młodzieży, dla rodzin i osób dotkniętych ranami uzależnień i zniewoleń, byłeś błogosławiony księże Bronisławie dobrym pasterzem. Dzisiaj, świadomi Twojej patronalnej pomocy, chcemy zawierzyć Ci wszystkie nasze wysiłki apostolskie podejmowane przy tym Sanktuarium, szczególnie nasze rodziny oraz osoby dotknięte uzależnieniem od alkoholu i innych zniewoleń, którym pragniemy pomagać.  Obyśmy odczuli Twoje ojcowskie zatroskanie.
Doświadczyliśmy już od Ciebie wiele pomocy i pasterskiego prowadzenia. Dzisiaj, wdzięczni naszemu Bogu za Twoją patronalną opiekę nad nami, chcemy się powierzyć Twojej ojcowskiej pomocy. Wobec wpływów  świata, który odrzuca życie powściągliwe i pracowite, niejednokrotnie i my odczuwamy bezsilność, poddając się pokusie.
Mamy jednak nadzieję, że twoja obecność pomiędzy nami – w charyzmacie i w tych świętych relikwiach – jest wyrazem zamysłu Wszechmocnego Boga, który przez ciebie chce nam pomóc. Nasza modlitwa zawierzenia jest przepojona nadzieją, wypływającą z prawdy nadprzyrodzonej, mówiącej o świętych obcowaniu. Pragniemy bowiem przed Miłosiernym Bogiem, tworzyć z tobą błogosławiony Bronisławie modlitewną wspólnotę, która uprosi otrzeźwienie i uwolnienie od wszelkich uzależnień dla osób, oczekujących z nadzieją przy twoim ołtarzu.
Błogosławiony Bronisławie, tak bardzo kochający ziemię podkarpacką! Twojej pasterskiej i ojcowskiej opiece ją zawierzamy. Oby była ziemią ludzi trzeźwych, wolnych od wszelkich uzależnień. Ziemią ludzi kochających Boga i Jego święte Prawo; ludzi kochających Ojczyznę i swoje rodziny; ziemią ludzi dążących wytrwale do ojczyzny niebieskiej, gdzie przebywasz przed Bogiem jako błogosławiony. Amen!
ks. Jan Seremak CSMA