Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Czy naprawdę jesteśmy wolni? – XIV Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu

W poniedziałek, 30 lipca 2018 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się XIV Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „W wolności i miłości – ku trzeźwości”.
Spotkanie rozpoczęło się kilkunastominutowym programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży, przygotowanym przez Annę Puchalską ze Stowarzyszenia „Powściągliwość i Praca”.

Wspomniane stowarzyszenie, pod czujnym okiem duchowego opiekuna ks. Jana Seremaka CSMA, odpowiedzialne było za organizację i przebieg całości tego modlitewnego wydarzenia.
Głównym celebransem uroczystej Mszy świętej o godz. 18.30 był metropolita przemyski abp Adam Szal, natomiast homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
– Trzeba zadać dramatyczne pytanie: Czy my naprawdę jesteśmy wolni? Św. Jan Paweł II słusznie przestrzegał, że egzamin z wolności jest jeszcze przed nami. Słusznie uczył, że wolność trzeba stale zdobywać. Czy rozumiemy tę papieską lekcję? Czy wiemy co znaczy być wolnymi w naszych czasach?
Kaznodzieja podczas homilii jeszcze kilka razy zadał to samo pytanie: „Czy jesteśmy wolni?”, przywołując przy tym wiele przykładów ukazujących, że nasza wolność może wciąż być podważana: – W latach 90. przeciętny Polak spożywał 30 litrów piwa, dzisiaj spożywa 100 litrów […] Czy Polak nie umie kibicować, albo słuchać muzyki bez kufla w dłoni?
Razem z hierarchami Eucharystię celebrował Przełożony Generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA i blisko 50 kapłanów, którzy przybyli z różnych stron Polski. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyło  ok. 2 tysięcy wiernych.
XIV Ogólnopolską Modlitwę o Trzeźwość Narodu animował zespół SOUL z Sanoka i zespół GLORIA działający przy sanktuarium w Miejscu Piastowym, natomiast uroczystości transmitowane były przez Telewizję TRWAM oraz Radio Maryja i Radio FARA.