Roztropność – pierwej siebie uświęcić: nie więcej czynić niż wola Boża. (ZŻW 2 VIII 1878).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 20 Sierpień 2018

Czy naprawdę jesteśmy wolni? – XIV Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu

W poniedziałek, 30 lipca 2018 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się XIV Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „W wolności i miłości – ku trzeźwości”.
Spotkanie rozpoczęło się kilkunastominutowym programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży, przygotowanym przez Annę Puchalską ze Stowarzyszenia „Powściągliwość i Praca”.

Wspomniane stowarzyszenie, pod czujnym okiem duchowego opiekuna ks. Jana Seremaka CSMA, odpowiedzialne było za organizację i przebieg całości tego modlitewnego wydarzenia.
Głównym celebransem uroczystej Mszy świętej o godz. 18.30 był metropolita przemyski abp Adam Szal, natomiast homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
– Trzeba zadać dramatyczne pytanie: Czy my naprawdę jesteśmy wolni? Św. Jan Paweł II słusznie przestrzegał, że egzamin z wolności jest jeszcze przed nami. Słusznie uczył, że wolność trzeba stale zdobywać. Czy rozumiemy tę papieską lekcję? Czy wiemy co znaczy być wolnymi w naszych czasach?
Kaznodzieja podczas homilii jeszcze kilka razy zadał to samo pytanie: „Czy jesteśmy wolni?”, przywołując przy tym wiele przykładów ukazujących, że nasza wolność może wciąż być podważana: – W latach 90. przeciętny Polak spożywał 30 litrów piwa, dzisiaj spożywa 100 litrów […] Czy Polak nie umie kibicować, albo słuchać muzyki bez kufla w dłoni?
Razem z hierarchami Eucharystię celebrował Przełożony Generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA i blisko 50 kapłanów, którzy przybyli z różnych stron Polski. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyło  ok. 2 tysięcy wiernych.
XIV Ogólnopolską Modlitwę o Trzeźwość Narodu animował zespół SOUL z Sanoka i zespół GLORIA działający przy sanktuarium w Miejscu Piastowym, natomiast uroczystości transmitowane były przez Telewizję TRWAM oraz Radio Maryja i Radio FARA.