W każdej medytacji prosić o pokorę i umartwienie, wyszukiwać sposoby ćwiczenia się w tych cnotach wśród dnia; postanawiać je wykonywać z usilną prośbą o pomoc Bożą. (ZŻW 25 VII 1879).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 21 Luty 2019

Poświęcenie w Przemyślu pomnika anioła stróża Polski

W dniu 26 stycznia 2019 r. odbyła się uroczystość poświęcenia figury Anioła Stróża Polski przygotowana przez Komitet budowy Figury Anioła Stróża Polski w Przemyślu, Proboszcza Parafii Archikatedralnej, Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Archidiecezjalną Rozgłośnię Radio FARA.

To ważne dla naszej Archidiecezji i Ojczyzny spotkanie poprzedziła nowenna odprawiana za przyczyna Anioła Stróża Polski w dniach od 17 do 25 stycznia br. w Bazylice Archikatedralnej. Natomiast w dniu poświęcenia Figury bezpośrednio przed Eucharystią odbył się koncert Małej Armii Janosika, największej góralskiej kapeli na Podhalu, liczącej 117 młodych muzyków, którzy przybyli do Przemyśla, aby uświetnić tę uroczystość swoim śpiewem podczas koncertu i Eucharystii.
Przed rozpoczęciem Mszy św. zebrani na modlitwie pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego udali się na zewnątrz Bazyliki Archikatedralnej, aby dokonać poświęcenia figury Anioła Stróża Polski i do wieży, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę ustanowienia Straży Ochrony Kolei.W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup, ukazując rolę aniołów w historii zbawienia, przypomniał słuchaczom, że każdy człowiek ma swojego anioła – anioła Stróża. Są obecni przy nas w trudnych momentach naszego życia wtedy, kiedy potrzebujemy pomocy i przewodnictwa, i orędownictwa. Są po to, żeby nam przypominać, w sposób duchowy o tym, co jest naszym wezwaniem i zobowiązaniem. Aniołowie są także obecni, w co mocno wierzymy, w dziejach naszej Ojczyzny, są po to, aby pomagać przetrwać nam najtrudniejsze momenty. Abp Adam przypomniał przy tej okazji osobę bł. Bronisława Markiewicza, który żył w trudnym czasie dla naszej Ojczyzny, kiedy to Polska poddana rozbiorom rzeczywiście żyła w sercach Polaków. Ten galicyjski błogosławiony kapłan przemyski doświadczył wyjątkowego spotkania z młodzieńcem, który był się posłańcem Bożym. Proroctwo przekazane młodemu Bronisławowi zmieniło bieg jego życia i stało się motorem do nowego spojrzenia na spraw związane z Ojczyzną. W panoramie odzyskania niepodległości pojawili się także ci, którzy zaangażowali się w formację Straży Ochrony Kolei. Metropolita w końcowych słowach homilii życzył wszystkim zgromadzonym na modlitwie, by spełniły się w nich słowa Anioła, którego w dniu 3 maja 1863 r. w Przemyślu spotkali młodzieńcy, bł. Bronisław i Józef Dąbrowski.
swoje podziękowania wypowiedzieli: zastępca przewodniczącego Komitetu budowy Figury Anioła Stróża Polski w Przemyślu – Andrzej Furmański, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei – dr inż. Józef Hałyk, Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła – ks. Dariusz Wilk CSMA i Metropolita Przemyski – abp Adam Szal.
Na zakończenie spotkania młodzi wykonawcy z Podhala, tworzący Małą Armię Janosika, wykonali jeszcze trzy kolędy i przekazali życzenia. Ich przyjazd, wykonany koncert i pobyt na Podkarpaciu wsparty został przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Klasztor Franciszkanów z Kalwarii Pacławskiej oraz Archidiecezjalną Rozgłośnię Radio FARA.

Całość zaczerpnięto ze strony Radia Fara http://przemyska.pl/2019/01/26/przemysl-poswiecenie-figury-aniola-stroza-polski/