Wszystko uczynię za łaską Bożą. Nic mi nie jest trudnego dla Boga. (ZŻW 28VII 1878).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 26 Kwiecień 2019

XIV Rekolekcje Trzeźwościowe

Nadprzyrodzonym drogowskazem, podczas wiosennej serii rekolekcji trzeźwościowych w Miejscu Piastowym, które odbyły się w domu rekolekcyjnym Sióstr Michalitek w dniach 22-24 marca, były słowa nawiązujące do programu duszpasterskiego w Polsce: "W mocy Ducha Świętego". Ponieważ w tym roku Apostolstwo trzeźwości postanowiło szczególnie skoncentrować się w podejmowanych wysiłkach apostolskich nad młodzieżą, więc cały program rekolekcji miał również taki wymiar.

Patronami rekolekcji byli: Najświętsza Maryja Panna jako Pneumatofora, św. Stanisław Kostka, św. Jan Bosco oraz bł. Ks. Br. Markiewicz. W ich "objęciach", tak jak sparaliżowany niesiony przez czterech mężczyzn do Jezusa, niesione były rodziny do Miłosiernego Pana podczas Mszy świętej, bibliodram, Drogi Krzyżowej, konferencji rekolekcyjnych, bardzo poruszających świadectw osób uwolnionych od nałogów, spowiedzi świętych połączonych z adoracją Najświętszego Sakramentu i podczas wzajemnego dzielenia się swoimi przeżyciami duchowymi w grupach, których było 14. W rekolekcjach brało udział około 70 dzieci, 30 młodzieży i ponad 200 osób dorosłych. Rodzinny wymiar tych rekolekcji był kolejnym etapem odkrywania tworzonego w Miejscu Piastowym modelu działalności apostolskiej wśród rodzin, które są dotknięte uzależnieniem alkoholowym lub innymi zniewoleniami. Dzięki szczególnemu zaangażowaniu Sióstr Michalitek oraz opiekunek Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej, dzieci i młodzież, oprócz wspólnych spotkań rekolekcyjnych, miały również osobne spotkania. Pomagali im w tym kapłani: Ks. Tadeusz Grzymek oraz Ks. Paweł Wojakiewicz. Dzięki wspólnocie kapłańskiej w Domu Macierzystym, dar sakramentu spowiedzi świętej był przekazywany obficie. Wielką pomocą dla rekolekcyjnych ćwiczeń był śpiew diakonii muzycznej organizującej się przy tutejszym Sanktuarium oraz śpiew i animacje wśród dzieci i młodzieży zespołu Gloria. Pozostaje teraz wdzięczność wobec Pana Boga, który udzielił obfitych łask dla wszystkich uczestników rekolekcji oraz członkom Stowarzyszenia Powściągliwości i Pracy, na czele z Jolantą i Krzysztofem Bęben, odpowiedzialnych za ten błogosławiony czas. Ta wdzięczność wobec Miłosiernego Boga oraz wobec współpracujących w tym dziele apostolskim sióstr i braci, pojawiająca się w sercu niżej podpisanego, prowadzącego te rekolekcje, daje nadzieję na owocne kontynuowanie zasianego tutaj charyzmatu bł.Ks. Br. Markiewicza. Ks. Jan Seremak CSMA.