X podkarpackie Wesele bez toastu

Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, w swojej tożsamości ma powołanie do macierzyńskiej i ojcowskiej miłości. Taką tożsamość tej pierwszej placówce Zgromadzenia nadał błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz. On pragnął, aby dzieci przybywające do tego miejsca, pomimo wielu trudności i związanych z tym miejscem wymagań, spotkały się z miłością macierzyńsko-ojcowską.

Ten zamysł błogosławionego księdza Bronisława jest podejmowany przez Michalitki i Michalitów oraz osoby tworzące wspólnoty apostolskie, podejmujące ten charyzmat. Taką wspólnotą jest Stowarzyszenie Powściągliwość i Praca, w którego szeregach mieści się wspólnota Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej oraz wspólnota młodzieżowa przy zespole Gloria. Przygotowanie i świętowanie X Podkarpackiego wesela bez toastu – 24 sierpnia,  które w tym roku liczyło ponad 220 osób, nie było realizowane przy pomocy cateringów i firm specjalizujących się w takich imprezach, ale tak jak rodzice w domu rodzinnym, tak członkowie Stowarzyszenia w michalickim Domu macierzystym, podjęli z miłością i radością trud zaangażowania, pięknej współpracy między sobą oraz dzielenie się dobrem – a wszystko dla szczęścia rodzin uczestniczących w tym spotkaniu. Takie zaangażowanie można było dostrzec na twarzy Grażyny i Adama Dutków – starostów wesela, na twarzy Joli, Krzysztofa, Wandy, Edwarda, Ireny i wielu, wielu ze Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem osób, zatroskanych o uroczysty, weselny stół; podobne zaangażowanie można było dostrzec u Anny i Roberta oraz dyrygującej zespołem Gloria Oli, a wszystko po to, aby uczestnicy wesela, przy pomocy pięknego śpiewu otwierali swe serca na Boga oraz dobrze się bawili w odnowionej Sali teatralnej. Zapaleniem świecy ze słowami: Światło Chrystusa, Starostowie rozpoczęli świętowanie rodzinne, a zespół Gloria i diakonia muzyczna wykonała hymn wesela: „Kochany bracie, kochana siostro”. Dzieci powędrowały na swoją zabawę do sióstr michalitek, zaś  Małgorzata i Stanisław Matrasowie, będący parą diecezjalną Oazy Rodzin w diecezji tarnowskiej, podzielili się z młodzieżą i małżeństwami swoimi przemyśleniami dotyczącymi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz świadectwem swojego życia. Po przerwie na kawę, ks. Egzorcysta Zbigniew Baran ukazał istotę zniewoleń duchowych zaś Genowefa i Jerzy Piś  z Lipnicy Murowanej w swoim świadectwie pokazali trud zachowania abstynencji w relacjach pełnionych funkcji administracyjnych. Po obiedzie młodzież miała swoje warsztaty dobrej zabawy; małżeństwa w grupach dzieliły się problemami wychowawczymi, nawiązując do głównego hasła tej imprezy: „młodzi wolni i trzeźwi w rodzinie”. Pomocą w tych rozmowach byli animatorzy korzystający ze wskazań Ojca św. Franciszka, jakie wypowiedział do młodych w 2016 roku na Światowych Dniach Młodzieży. Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Michalik przy udziale Przełożonego Generalnego michalitów Ks. Dariusza Wilka oraz kapłanów. Nawiązując do słów ewangelicznych: „usiłujcie przejść przez ciasne bramy”, ks. Arcybiskup ukazał trudności jakie stoją przed współczesną rodziną, akcentując jednocześnie moc chrześcijańską, płynącą z takich spotkań rodzinnych, jak to X Podkarpackie wesele bez toastu. W swoim podziękowaniu Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk dał świadectwo osobistej radości z pięknie wkomponowanego i podejmowanego apostolstwa rodzin w charyzmacie markiewiczowskim przy Sanktuarium na Górce”. Po uroczystej Mszy świętej i fotografii weselnej, wszyscy – razem z księdzem Arcybiskupem i Przełożonym Generalnym oraz siostrami zakonnymi i kapłanami udali się na przyjęcie weselne do Sali teatralnej. Niezwykle radosną zabawę animowaną przez Roberta przerwało uroczyste wyjście do figury Matki Bożej w parku za klasztorem, aby odśpiewać Apel Jasnogórski. Po Apelu zapalono dziesięć pochodni i odmówiono dziesiątek Różańca św. w intencji rodzin. Śpiewanie pieśni ludowych, patriotycznych i pielgrzymkowych, przy pieczonej kiełbasce na ognisku, było źródłem wspaniałej radości. Nie brakło o północy torta weselnego i śpiewanego „sto lat” dla Jubilatów. Zabawa weselna skończyła się nad wczesnym rankiem. X Podkarpackie wesele bez toastów, poświęcone szczególnie młodym ludziom w rodzinie, zgromadziło w tym roku wyjątkowo wielu młodych ludzi. Całe to jubileuszowe spotkanie rodzinne było przepojone radością, miłością, jak również poświęceniem zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tego apostolskiego dzieła. Było to spotkanie w Domu macierzystym, w którym w dzisiejszych czasach błogosławiony ks. Br. Markiewicz uczy rodziny jak piękną jest miłość macierzyńska i ojcowska kierowana do młodego człowieka. Pozostaje prośba do Błogosławionego Założyciela Domu na „Górce” – czuwaj nad rodzinami, nad ich dziećmi, nad Stowarzyszeniem Powściągliwości i Pracy, gdyż jesteś ich Patronem, czuwaj nad michalitkami i michalitami, aby nigdy charyzmat tego miejsca nie zniknął z naszego chrześcijańskiego życia. Ks. Jan Seremak CSMA.