Zakończyła się realizacja projektu finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

30.08.2019 rok

Tytuł operacji:

Przebudowa, modernizacja i uzupełnienie wyposażenia sali teatralnej przy Kościele Świętego Michała Archanioła i Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza i Miejscu Piastowym

Cel operacji:

Poprawa dostępu do niekomercyjnej i ogólnodostępnej infrastruktury kultury poprzez przebudowę, modernizację i uzupełnienie wyposażenia sali teatralnej przy Kościele Świętego Michała Archanioła i Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Planowane/przewidywane rezultaty operacji/efekty:

Operacja polega na przebudowie, modernizacji i uzupełnieniu wyposażenia sali teatralnej przy zabytkowym kościele Świętego Michała Archanioła i Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Istniejąca sala jest miejscem gdzie tradycyjnie odbywają się sztuki teatralne w okresie Świąt Bożego Narodzenia ( Jasełka) oraz w okresie Świąt Wielkanocnych ( Misterium Męki Pańskiej), ponadto w sali odbywają się występy zespołów muzycznych i koncerty chórów. Sala wykorzystywana jest również do spotkań młodzieży i dorosłych zrzeszonych w różnych ruchach katolickich między innymi: spotkania oazowe młodzieży, zajęcia scholii działającej przy kościele, spotkania i próby grupy teatralnej przygotowującej spektakle teatralne.

Zatem głównym rezultatem projektu będzie fakt poddania obiektu zabytkowego stanowiącego ogólnodostępną, niekomercyjną infrastrukturę kulturalną pracom konserwatorskim lub restauratorskim.  W związku z tym realizacja projektu przyczyni się do rozwoju kultury oraz umożliwi korzystanie z dóbr kultury w bardziej komfortowych warunkach. Wszystkie imprezy kulturalne i uroczystości religijne organizowane w Sanktuarium i w sali teatralnej mają charakter otwarty i są dostępne dla mieszkańców gmin zrzeszonych w LGD „Kraina Nafty”.

Wyremontowana sala teatralna będzie również służyła do prowadzenia prezentacji dotyczących historii Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza dla pielgrzymów i turystów licznie odwiedzających ten zabytkowy kompleks wraz z Muzeum Księdza Bronisława Markiewicza, przez co przyczyni się popularyzacji tego miejsca i uzupełni infrastrukturę turystyczną.

Nazwa działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach którego realizowana jest operacja:

Operacja realizowana jest w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.