Ja najniższy ze wszystkich ludzi na świecie. Daj mi, Panie, to czuć z całego serca. Ja nic – tylko łaska Boża robi we mnie. Ja mniej aniżeli nic. Przeto czemu się sprzeciwia umysł mój, gdy mnie spotyka pogarda. Dla mnie nie ma tu na ziemi pogardy odpowiedniej. (ZŻW, 31 VII 1869).

Myśl Bł. Ks. Br. Markiewicza na dzień: 22 Październik 2018

Matka Boża Królowa Polski

Drodzy Czciciele Matki Bożej! W świetle historii uczestnictwa błogosławionego Jana Pawła II w tajemnicy fatimskiej – możemy się przyglądnąć historii nabożeństw fatimskich w Miejscu Piastowym.
Od czasów błogosławionego ks. Br. Markiewicza na tym miejscu oddawano gorliwie cześć Matce Bożej w Jej wizerunku Królowej Polski.

1

Przed Jej figurą umieszczoną w obecnym Sanktuarium modliły się pokolenia michalickie, aby na wzór błogosławionego Założyciela wszelkie sprawy zawierzać Matce Bożej. Od 1979 roku owa pobożność Maryjna przybrała tutaj szczególną formę – nabożeństwa fatimskie, których rozwój i owocność w obecnym czasie możemy odebrać jako szczególny zamysł Boga wpleciony w to święte miejsce. Pojawił się kolejny znak Matki Bożej – Jej figura fatimska, o której sprowadzenie z Fatimy do Miejsca Piastowego zabiegali: brat Jan Panek oraz Józef Rak. Obydwóch charakteryzowała wielka cześć dla Matki Bożej. Mamy nadzieję, że teraz oddają Jej cześć w niebie.

Wiemy też wszyscy, że właśnie tutaj – w Miejscu Piastowym, w sposób szczególny wybrzmiewają profetyczne słowa błogosławionego Bronisława skierowane do Polaków:
„Najwyżej zaś Pan Bóg was wyniesie, gdy dacie światu Wielkiego Papieża”.

Czy zatem mogło zabraknąć nabożeństw fatimskich tutaj w Miejscu Piastowym, skoro błogosławiony Papież zapowiadany przez błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza był tak bardzo związany z tajemnicą fatimską?

2

Teraz po latach, podziwiając wspaniały rozkwit tych nabożeństw w Miejscu Piastowym i nadzwyczajne uczestnictwo tajemnicy fatimskiej w życiu błogosławionego Jana Pawła II, możemy stwierdzić, że jest to miejsce szczególne w zamysłach Bożych. Jest to miejsce, za które trzeba podziękować Bogu. I być może, że forma pobożności Maryjnej zawarta w nabożeństwach fatimskich, będzie tutaj przybierać nowe kształty, odpowiadające wezwaniom nowych czasów – jednak zawsze należy pamiętać, że:
- przez błogosławioną posługę ks. Bronisława Markiewicza związaną ściśle z kultem Matki Bożej,
- przez lata modlitwy pokoleń michalickich przed figurą Matki Bożej Królowej Polski,
- przez liczne nabożeństwa fatimskie – zechciał Bóg „mieć upodobanie w tym miejscu”.Podczas ostatniej swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku Jan Paweł II w Krakowie powiedział:

„Tak, na pierwszy rzut oka wiązanie obecności Boga z pewnym określonym miejscem może się wydawać niestosowne. A jednak trzeba pamiętać, że czas i miejsce należą całkowicie do Boga. Choć każdy czas i cały świat można uważać za Jego "świątynię", to jednak są czasy i są miejsca, które Bóg obiera, aby w nich w sposób szczególny ludzie doświadczali Jego obecności i Jego łaski. I ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą do tych miejsc, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem, który jest tam obecny.

3

Drodzy Bracia i Siostry! Przychodźcie do tego miejsca, aby wspólnie wypraszać błogosławieństwo Boże dla naszej podkarpackiej ziemi.
Wchodząc do tutejszego Sanktuarium, w kaplicy po lewej stronie, dostrzegamy modlącego się Michała Archanioła, bardzo często nazywanego w tradycji Kościoła Aniołem Pokoju. Oby ten znak modlącego się Archanioła, był dla nas w tym miejscu pouczeniem:

- że stawianie Boga na pierwszym miejscu,
- że troska o odpowiedni czas na modlitwę w naszym życiu,
- że zachowywanie dnia świątecznego,
- oraz, że umiłowanie i zachowywanie Prawa Bożego są jedyną – właściwą drogą naszego życia.

A jeśli będzie inaczej, niechaj ten modlący się Archanioł przybędzie nam ku pomocy, pomagając przezwyciężać pokusy i odrzucać zdecydowanie wszelkie ataki złego ducha.
Niechaj święty Michał Archanioł prowadzi nas pod opiekuńczy płaszcz Matki Najświętszej, a Jej wielki czciciel – błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz -przekazuje Jej to co nas cieszy i boli – aby we wszystkim był pochwalony Bóg w Trójcy Świętej Jedyny!

Program czuwań fatimskich
Sobota: 17:30 – Część Różańca świętego;
18:00 – Droga Krzyżowa;
19:00 – Mszy św.;
20:00 – Część Różańca św.; procesja z figurą Matki Bożej; adoracja Najświętszego Sakramentu; część Różańca św.
24:00 – Pasterka Maryjna
Niedziela: 10:30 – część Różańca św.
11:00 – Msza św.; procesja z Najświętszym Sakramentem.