Uroczysta Chwila

Świadectwo z III Rekolekcji Trzeźwościowych w Miejscu Piastowym

„UROCZYSTA CHWILA”

Bogu niech będą dzięki za dar i czas III Rekolekcji Trzeźwościowych, które odbyły się w dniach od 18 do 20 października w Miejscu Piastowym. Jak pięknie jest pójść za Chrystusem razem, całymi rodzinami, małżeństwami i ze znajomymi we wspólnocie, gdzie Duch Święty przygotował zesłanie Darów dla każdego najlepszych, najbardziej potrzebnych: tych uzdalniających i dodających sił w przemianie, w walce, w powrotach i naprawianiu. Tak było na Rekolekcjach, które prowadził ks. Jan Seremak dla 180 osób z 50 miejscowości z 6 diecezji. Wśród uczestników było 33 małżeństwa, 14 rodzin, 41 dzieci i 10 młodzieży. Dzięki Ci Panie za drugiego człowieka, bo jak dowiedzieliśmy się na konferencji, iść trzeba po dwóch! Bo brzemiona jeden drugiego trzeba nieść!  Na tej drodze w sobotę przed południem stanął konfesjonał, aby zostawić ciężary i kajdany, uklęknąć przy ołtarzu i wziąć malutką kartkę ze Słowem wielkiej nadziei, które pokaże drogę i stanie się Słowem życia. Praca w grupach okazała się szukaniem dróg wolności, jak w rodzinie i wśród przyjaciół przez świadectwa, modlitwę i troskę o siebie nawzajem. Szkoła modlitwy prowadzona przez Siostrę Mariolę pokazała piękno spotkania z Bogiem. Wiele razy trzeba było sięgnąć w głąb siebie na tych Rekolekcjach, aby zapytać albo odpowiedzieć sobie i Panu Bogu. Bibliodrama o miłosiernym Samarytaninie była takim momentem: Kim jestem? Którą postacią? Jakie jest moje życie? Co wybieram? Kiedy dorośli w wielkim skupieniu przeżywali kolejne wydarzenia i spotkania, dzieci z radością pracowały w grupach prowadzonych przez Siostry Michalitki, modląc się i bawiąc na różne sposoby. Rysowały anioły pisały prośby zwiedziły muzeum i otrzymały piękne dyplomy. Były darem dla całych Rekolekcji. Wielkim darem! W czasie zabawy uczyły się pięknych piosenek, aby w czasie każdej mszy świętej na dziękczynienie zaśpiewać przy ołtarzu. O ile piękniejsze było to dziękczynienie dla całej wspólnoty a zwłaszcza dla rodziców. Nie byłoby głębi i piękna przeżywania wielu treści i modlitwy bez młodzieży i zespołu „Gloria”, który przez piękny śpiew i muzykę podprowadzał jeszcze dalej w zachwycie Bożą miłością. Sobotni wieczór to kolejne niezapomniane chwile. Dzieci zaprezentowały przedstawienie o objawieniach w Fatimie, na zakończenie którego po modlitwie wszyscy uczestnicy odmówili Akt Zawierzenia Matce Bożej.
Dopełnieniem dnia było nabożeństwo Ewangelizacyjne gdzie ks. Jan utulił nas Słowem Bożym a świadectwem podzieliło się małżeństwo. Chętni spotkali się jeszcze na otwartym mitingu AA.
Niedzielna konferencja na Jutrzni pokazała jaką moc ma wspólnota na przykładzie Mojżesza trzymającego laskę wysoko w walce z Amalekitami kiedy wygrywał a kiedy opadł z sił przegrywał. Dopiero pomoc wspólnoty dała zwycięstwo, co jest podobne do naszych walk z grzechami i zniewoleniami. Z zadumą słuchało się wspomnień ks. Jana o Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim założycielu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Ruchu Światło-Życie w czasie seminarium wyzwolenia. Msza święta na zakończenie Rekolekcji była duchową ucztą dla całej, tak zżytej mimo krótkiego czasu wspólnoty a słowa piosenki w czasie komunii świętej „O cuda, cuda dzisiaj niepojęte, co Ci się Jezu spodobało we mnie?” wzmogły wzruszenie, radość i dziękczynienie. Jednym z owoców tych Rekolekcji jest 21 deklaracji KWC, wiele innych postanowień, zawarte przyjaźnie i obdarowanie siebie darem pamięci i modlitwy.
Niech Pan Bóg otacza swoją opieka Zgromadzenie Księży Michalitów i Sióstr Michalitek a także Towarzystwo Powściągliwość i Praca w Miejscu Piastowym za organizację tych Rekolekcji i ogromne wsparcie modlitewne . Bądź uwielbiony Boże za każde tchnienie Twej miłości, która daje siły, aby pójść przez życie.
UROCZYSTA CHWILO TRWAJ !

Krzysztof i Jolanta Bęben