Charyzmat bł. Bronisława - trzeźwość

W życiu i działalności charyzmatycznej każdego zakonu, najważniejszą rolę odgrywają sugestie i pouczenia Założycieli. Błogosławiony ks. Br. Markiewicz w swojej działalności duszpasterskiej bardzo mocno zaangażował się na rzecz trzeźwości narodu polskiego. Dwa jego dzieła: „Trzy słowa do starszych w narodzie polskim” oraz dwa tomy „Przewodnika dla wychowawców” pokazują nietrzeźwość w narodzie polskim jako źródła wielu nieszczęść w życiu rodziny i szczególnie dziecka. W pracy duszpasterskiej dążył ksiądz Markiewicz do likwidacji punktów sprzedaży alkoholu, zaś jego rekolekcje zawsze owocowały decyzjami wielu wiernych, podejmujących abstynencję. Znana myśl błogosławionego Bronisława: „Polska albo będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie” świadczy o jego przekonaniu co do zgubnych skutków rozpijanego społeczeństwa.

W latach 60-tych dwudziestego wieku, podejmując spuściznę charyzmatyczną Ojca Założyciela, kapłani ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła podjęli współpracę z księdzem Franciszkiem Blachnickim na polu trzeźwościowym. Szczególnie zaznaczył się w tej działalności ks. Franciszek Malicki oraz ks. Jan Piwowarczyk. Rekolekcje trzeźwościowe w parafiach podjął w późniejszym czasie ks. Marian Polak. W 1984 roku, z inicjatywy ks. Wojciecha Zięby oraz kleryków rozpoczęto z młodzieżą pielgrzymowanie z Warszawy do Miejsca Piastowego w dniach od 1-13 lipca, prosząc o trzeźwość narodu. W tym roku ta pielgrzymka obchodzi 30- lecie swojej działalności. W tym samym czasie działalność trzeźwościową poprzez wykłady i spotkania z grupami AA podjął ks. Józef Winiarski. W 2004 roku we współpracy z senatorem Kazimierzem Jaworskim organizuje się w Miejscu Piastowym Ogólnopolską modlitwę o trzeźwość narodu. Przy udziale TV Trwam i wielu biskupów, spotkania te wpisały się znacznie w wysiłki duszpasterskie na rzecz trzeźwości. Cztery lata temu, środowiska Oazy rodzin, podjęły w sierpniu wysiłek organizowania „wesela bez toastów” a w następnym roku „wesela wesel”. Te wydarzenia mocno wpłynęły na zaangażowanie świeckich w działalność trzeźwościową przy Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. W tym roku piąty raz jest organizowane „wesele bez toastów” skierowane przede wszystkim do rodzin pragnących zachować abstynencję i propagujących w swoich środowiskach abstynencję. Od trzech lat są organizowane przy Sanktuarium rekolekcje trzeźwościowe na wiosnę i jesienią. Uczestnicy rekolekcji oraz dotknięci uzależnieniem alkoholowym, narkotykowym i hazardowym, każdego miesiąca spotykają się w Sali misyjnej przy Sanktuarium /ok. 120-150 osób/w Miejscu Piastowym.  Aby podołać wysiłkom duszpasterskim na rzecz trzeźwości, zawiązało się w Miejscu Piastowym 3 lata temu Stowarzyszenie błogosławionego ks. Br. Markiewicza Powściągliwość i Praca liczące ok. 40 osób, zaś  w ramach tego Towarzystwa muzyczna grupa młodzieżowa pod nazwą „Gloria”. Zespół ten odgrywa ogromną rolę w spotkaniach trzeźwościowych oraz w propagowaniu dobrej zabawy wśród dzieci. /prowadził wiele spotkań z dziećmi, w tym dni dziecka/ . Zaangażowanie świeckich w połączeniu z charyzmatem ks. Br. Markiewicza podejmowanym przez Michalitów i Michalitki, okazało się na polu działalności trzeźwościowej bardzo owocne. Od czterech lat działalnością trzeźwościową w Miejscu Piastowym zajmuje się ks. Jan Seremak, który należy do Komisji Episkopatu Polski zajmującej się duszpasterstwem trzeźwości. W dniach 14/15 czerwca Stowarzyszenie PiP oraz zespół „Gloria” byli odpowiedzialni na Jasnej Górze za program pielgrzymki kilku tysięcy osób z grup trzeźwościowych z całej Polski. Z ogromną radością i wdzięcznością wspólnota z Sanktuarium z Miejsca Piastowego przyjęła Statuetkę św. Jana Chrzciciela i dyplom gratulacyjny ze strony Episkopatu, w którym znajduje się następująca treść: „Sanktuarium św. Michała Archanioła i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym za nadzwyczajną troskę o trzeźwość Narodu, z najwyższym uznaniem i serdeczną wdzięcznością, za wspaniałe świadectwo miłości bliźniego okazywane w nieustannym zaangażowaniu w Apostolstwo Trzeźwości”.