Uroczystości Patronalne

Do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Br. Markiewicza, w którym wielu wiernych otrzymuje dar sakramentu przebaczenia win, 29 września przybyła figura św. Michała Archanioła z góry Gargano o godz. 15.00. Okazany szacunek dla znaków Bożych, wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęły kilkugodzinny czas modlitwy. Uroczyste Nieszpory zostały wyśpiewane, przy wypełnionym kościele na "Górce" przez Michalitki, Michalitów i wiernych świeckich. Również modlitwa rodzinna - różańcowa, była podjęta przy wypełnionym kościele.

Przed Mszą św. o godz. 19.00, Stowarzyszenie Powściągliwość i Praca oraz wielu pielgrzymów przyjęło szkaplerz św. Michała Archanioła. Niektórzy pielgrzymi zapragnęli w czasie Mszy świętej złożyć w darze Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Wspaniałą ceremonią, podjętą po kazaniu księdza Leszka Ciocha, było przyjęcie stroju i oficjalne rozpoczęcie działalności Honorowej Straży św. Michała Archanioła przy naszym Sanktuarium. Według świadectwa członków Straży, najwspanialszą chwilą w tej ceremonii było przyjęcie położonego na Piśmie świętym miecza, na którym widniał napis: "Weźcie na siebie Zbroję Bożą - miecz Ducha, to jest Słowo Boże". Po tej ceremonii Honorowa Straż podjęła sztandar św. Michała Archanioła. Po Mszy św. odbyła się procesja światła do czterech stacji. Przy pierwszej stacji, przy Sanktuarium - dokonano zapalenia świec, wyrzeczenia się wszelkich bożków i podjęto modlitwę uwielbienia Boga. Przy śpiewie Koronki uwielbienia procesja doszła do drugiej stacji przy klasztorze Sióstr Michalitek. Tam młodzież, pod przewodnictwem Siostry Agnieszki modliła się o właściwe, duchowe wybory dla wszystkich zgromadzonych i właściwe odczytanie powołania życiowego dla młodych ludzi. Śpiew Litanii do św. Michała Archanioła zawiódł wszystkich na cmentarz, gdzie - po modlitwie za zmarłych- wszyscy wyznali wiarę i wyśpiewali pieśń o krzyżu świętym, uprzednio poświęconym. Czwartą stację przy kościele parafialnym poprowadził ks. Marek Serwatka. Na ostatnim etapie procesji światła, radni gminy Miejsce Piastowe podjęli figurę św. Michała Archanioła, zaś wszyscy wierni modlili się za Ojczynę Litanią Narodu Polskiego. Około 21.20, Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem zakończono czas głębokiej i uroczystej modlitwy.

ks. Jan Seremak.