Znak Wolności

Od 7-9 listopada peregrynację figury św. Michała Archanioła przeżywała parafia Nawsie z diecezji rzeszowskiej, a po niej od 9-10 listopada  parafia Grodzisko. W centrum tych peregrynacji znajdowała się niedziela – dzień szczególnych modlitw za chrześcijan prześladowanych.

Tęsknotę tych chrześcijan za wolnością, można porównać do tęsknoty narodu wybranego, który z niewoli egipskiej wołał do Boga o pomoc. Pan Bóg wysłuchał wołania swego ludu. Posłał im Mojżesza, który dzierżąc w ręce znak wolności – laskę, podjął się trudnej roli przeprowadzenia narodu wybranego do ziemi obiecanej. Patrząc na zaangażowanie duchowe parafian w Nawsiu i w Grodzisku podczas peregrynacji, miałem wrażenie, że są oni tą cząstką wybraną w kościele, która otrzymując „znak wolności” – figurę św. Michała Archanioła, z odpowiedzialnością przed Bogiem posługuje się nią, aby wybłagać dla siebie, swoich rodzin, parafii, Ojczyzny i dla wszystkich prześladowanych chrześcijan dar wolności. Figura św. Michała Archanioła jest niewątpliwie wielkim znakiem wolności podarowanym nam przez Boga w czasach, w których zorganizowane zło stara się na różne sposoby zniewalać ludzi. Wyśpiewana koronka uwielbienia, litania do św. Michała Archanioła pobożnie odmawiana przez dzieci, przyjmowane ze wzruszeniem teksty na dzień „dobrej śmierci” wypowiadane podczas modlitw za zmarłych na cmentarzu, z nadzieją przyjmowany szkaplerz św. Michała Archanioła, ale ponad wszystko Msze święte z modlitwą uwolnienia oraz z aktem zawierzenia św. Michałowi Archaniołowi – to wszystko jeszcze raz uświadamia nam Michalitom, jak piękny jest dar naszej duchowości, który z gorliwością trzeba przekazywać światu.

Ks. Jan Seremak CSMA