VI Podkarpackie Wesele Bez Toastu - tak było

22 sierpnia - w dzień Matki Bożej Królowej - do Miejsca Piastowego, przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i błogosławionego Bronisława, z różnych stron Polski przybyły rodziny, aby w tym szczególnym miejscu wyrazić swą tęsknotę przed Bogiem - tęsknotę za szczęśliwą atmosferą rodzinną, która zaistniała w Ain Karim. Matka Najświętsza wyraziła tam swoje szczęście w słowach: "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny", zaś św. Elżbieta odczuła w sobie "radosne poruszenie nowego człowieka".

Te dwa nadprzyrodzone doświadczenia stały się udziałem rodzin, które w liczbie ponad 300 osób zgromadziły się na "Górce" w Miejscu Piastowym, aby od godziny 9.00 w sobotę do godziny 4.00 nad ranem w niedzielę, wyśpiewywać pieśń o miłości do Boga i ludzi.  70 dzieci i ponad 40 osób z młodzieży  stało się przyczyną wielkiej radości macierzystego miejsca michalickiej tożsamości. Coraz bardziej narastało w uczestnikach tej niezwykłej chrześcijańskiej imprezy wielkie modlitewne wołanie - oby nikt nie wyrywał z tego szczególnego miejsca takich imprez. Małżeństwa, w refleksji prowadzonej przez ks. Jana Seremaka i Państwa Barbary i Grzegorza Paziów, sięgające do wielkiej swej godności, mogły za Maryją powiedzieć: "wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny". Siostry Michalitki zajmujące się dziećmi i zespół Gloria organizujący młodzież, dokonali cudownego, ewangelicznego "poruszenia nowego człowieka". Ks. Biskup Kazimierz Górny w swojej długiej homilii oraz podczas odnowienia przysięgi małżeńskiej, połączył piękno życia małżeńskiego z wielkim zadaniem chrześcijańskiego odnowienia oblicza rodzin w Polsce. Śpiew zespołu Gloria ubogacał cały dzień - szczególnie Mszę świętą - zaś wieczór z tańcami, ogniskiem, tortem i śpiewami ukazał nowe oblicze zespołu - niezwykły charyzmat do prowadzenia bezalkoholowych wesel. Starostowie i główni odpowiedzialni za to niezwykłe wesele - Grażyna i Adam Dutka - byli szczęśliwi. Niezwykła współpraca w szeregach Stowarzyszenia Powściągliwości i Pracy, zespołu Gloria i odkrywanie słuszności słów Bożych: "radosnego dawcę Bóg miłuje" - nad ranem w niedzielę wydobyły okrzyk: "Wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny". Oby to wołanie Matki Bożej stało się źródłem poruszenia nowego, chrześcijańskiego człowieka w naszych rodzinach. ks. Jan Seremak.