Godność Szopy Betlejemskiej

Słowo Boże przypadające na drugą niedzielę zwykłą, przyszło z pomocą przy wyborze tematu styczniowego spotkania trzeźwościowego /16 styczeń/ w Miejscu Piastowym. Był to również dzień podjęcia pięknej tradycji michalickiej "Górki" - Misterium jasełkowe  wystawione przez dzieci i zespół Gloria, związani z duszpasterstwem trzeźwościowym.

Tym Słowem, które okazało się pomocą był następujący tekst: "Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga. Nie będą więcej mówić o tobie "Porzucona", o krainie twej już nie powiedzą "Spustoszona". Raczej cię nazwą "Moje upodobanie", a krainę twoją "Poślubiona". Jakżesz często uzależnieni i współuzależnieni od alkoholu lub innych używek czują się porzuceni i spustoszeni. Na spotkaniu z dziećmi i młodzieżą w sali misyjnej, powyższy tekst z proroka Izajasza okazał się wspaniałym przygotowaniem do wystawienia Misterium jasełkowego. Czym jestem w stajni betlejemskiej i do jak wielkiej godności podniósł mnie Pan Jezus, naprowadził niektóre dzieci do stwierdzenia: jestem sianem lub jestem żłobem, ale dla Pana Jezusa jestem potrzebny. W tym czasie, podjęty przez Siostrę Mariolę w sali teatralnej temat godności i samoakceptacji, wśród bardzo licznie zebranej grupy dorosłych osób, temat podjęty wśród dzieci, można było nadal kontynuować. Świadectwa osób pragnących się podzielić swoją obecnością w Stajni betlejemskiej były powodem wielu wzruszeń i poruszenia duchowego całej wspólnoty. Omawianie - w kontekście kompleksu niższości - własnych słabości, podobnych do biedy i nędzy stajni betlejemskiej, a później uczestnictwo we Mszy świętej i pięknie przedstawionym Misterium jasełkowym, stało się  źródłem nadziei - Pan Jezus jest z nami i mamy być prześliczną koroną w Jego rękach. Dzielenie się opłatkiem, agapa i wyrażana wdzięczność wobec dzieci i zespołu Gloria za wystawione Jasełka, dopełniły uczestników spotkania  radością płynącą z szopy betlejemskiej. Oby to Sanktuarium nadal pozostało źródłem nadziei chrześcijańskiej dla wszystkich przybywających tutaj. ks. J.S.