Towarzystwo Powściągliwość i Praca

Spotkanie wielkanocne Towarzystwa Powściągliwość i Praca

Radość ze Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa ciągle trwa w sercach chrześcijan, na różny sposób ludzie chcą przebywać ze sobą razem, cieszyć się tą nowiną i umacniać się wzajemnie tą nadzieją że skoro Chrystus zmartwychwstał to i my zmartwychwstaniemy.

Również członkowie Towarzystwa Powściągliwość i Praca poczuli wielką potrzebę serca spotkania się ze wspólnotą w tym właśnie okresie wielkanocnym. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od uczestniczenia w Eucharystii prosząc dobrego Pana Boga o potrzebne łaski dla każdego z nas i naszych rodzin a szczególnie o Jego prowadzenie podczas podejmowania naszej posługi i działań dla dobra innych rodzin. Po Eucharystii umocnieni Ciałem Pana naszego, przeszliśmy do pięknej sali misyjnej gdzie w radosnej atmosferze po modlitwie i śpiewach przyszedł czas aby posilić nasze ciało. Stół obficie zastawiony ciastem świątecznym a w szczególności „jajkami” na różne sposoby i smaki, najpierw cieszył nasze oczy a później podniebienia. Radość spotkania we wspólnocie - gdzie myśli się podobnie i czuje przyświeca zawsze słowo Pana Jezusa: „ Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię Moje, tam jestem pośród nich” Mt 18,20. W takim gronie ludzi radosnych żyjących nadzieją zmartwychwstania, czuje się Boże prowadzenie i serce samo pragnie śpiewać Radosne Alleluja!

„Weroniko, siostro! Nie zapomnij! Na płótnie duszy twojej moje oblicze…..Darowałem ci je na zawsze, za jedną chwilę odważnej litości. Nie zapomnij, nie zamaż go grzechem. Odświeżaj, obmywaj, łzami żalu……….. W sakramencie pokuty”.

Do tekstu Drogi Krzyżowej, napisanego przed 40-tu laty przez ks. Ferdynanda Ochałę, sięgnęło Podkarpackie Koło Towarzystwa Powściągliwości i Pracy, aby przygotować Misterium Męki Pańskiej na trzeźwościowe rekolekcje.
Przy Towarzystwie tworzy się muzyczny zespół młodzieżowy, który okazał się w tym Misterium wielką pomocą w przyjmowaniu rozważań.Tak jak przed wielu laty, tak również i dzisiaj przemyślenia i bogactwo języka naszego Współbrata, ks. Ferdynanda poruszają serce.

Jak pięknie wygląda kościół na górce na tle gwiaździstego nieba, przekonali się uczestnicy mszy św. odprawionej o północy na powitanie nowego roku 2013.

Lecz zanim to nastąpiło członkowie Towarzystwa Powściągliwość i Praca rozpoczęli o 20.00 Bezalkoholowy Bal Sylwestrowy. W atmosferze afrykańskiej scenerii, przy suto zastawionym stole prowadzeni przez świetnych wodzirejów Lucynkę i Janka pozwalaliśmy na wprowadzanie nas w rytmy świetnej zabawy. Było nam ogromnie miło kiedy co chwilę otwierały się drzwi i dołączali do nas kolejni goście, aby razem z nami kolędować, bawić się i uczestniczyć w różnych zabawach i konkursach-oczywiście z nagrodami. Parę minut przed północą wszyscy wyszli na schody przed kościół aby podziwiać sztuczne ognie, które jak co roku są odpalane w różnych miejscach naszej okolicy. Kiedy nieco się uspokoiło weszliśmy do kościoła aby wziąć udział we mszy św. Ku naszej radości okazało się że nie jesteśmy sami, gdyż w kościele jest spora grupka ludzi którzy również z potrzeby serca przybyli aby rozpocząć nowy rok zawierzając siebie,swoje troski, obawy - całą swoją rodzinę Dobremu Bogu i Jego Matce. Wśród uczestników byli obecni przedstawiciele dzieci, młodzieży, małżeństw, rodzin, dziadków…
Mszy św. Koncelebrowanej w intencji wszystkich zebranych przewodniczył ks. Jan Seremak. Podczas homilii kaznodzieja zwrócił naszą uwagę na życzenia zawarte w czytaniach mszalnych :
”Niech Ci Pan błogosławi i strzeże, niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą, niech Cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.
Słowa te uzmysłowiły nam, że tak naprawdę Boże błogosławieństwo w nadchodzącym roku jest nam najbardziej potrzebne.
Na koniec otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo noworoczne związane z odpustem zupełnym.
Umocnieni Słowem Bożym i Ciałem Pana pełni radości wewnętrznej powróciliśmy do sali balowej na dalszą część naszej zabawy. W miłej atmosferze czas upływał nam bardzo szybko i dopiero wdzierający się przez okna poranek uświadomił nam że pora kończyć naszą zabawę. Wdzięczni Panu Bogu za dar wspólnoty ludzi radosnych i trzeźwych, modlitwą uwielbienia zakończyliśmy bal sylwestrowy. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Księżom Michalitom za możliwość zorganizowania Bezalkoholowego Balu Sylwestrowego na terenie Domu Macierzystego.

Dnia 22 marca 2012 roku w Sali misyjnej w Miejscu Piastowym, przy udziale Prezesa Towarzystwa "Powściągliwość i Praca" - ks. Sylwestra Szwajcy, zawiązała się przy naszym Sanktuarium w Miejscu Piastowym wspólnota Towarzystwa, która pragnie podjąć na tutejszym terenie zadania statutowe, z uwzględnieniem potrzeb apostolskich Sanktuarium. Mamy nadzieję, że reaktywowanie Towarzystwa "Powściągliwość i Praca" w roku 100-tnej rocznicy przejścia błogosławionego Założyciela tego Towarzystwa ks. Br. Markiewicza do nieba, jest zapowiedzią owocności w apostolskim działaniu, członków tej zasłużonej dla Kościoła w Polsce wspólnoty.

Początek Statutu, który tutaj umieszczamy, niech będzie zachętą do podjęcia działania chrześcijańskiego w tej wspólnocie:Towarzystwo Powściągliwość i Praca zostało założone przez ks. Bronisława Markiewicza w 1898 roku. W tym samym roku powołano też pismo „Powściągliwość i Praca".W roku 1921 z Towarzystwa Powściągliwość i Praca wyłoniło się Zgromadzenie Zakonne Księży Michalitów, poświęcone wychowaniu młodzieży opuszczonej. Pozostali jego członkowie kontynuowali swoją działalność statutową.Po przerwach spowodowanych wojną i innymi przeszkodami w 1983 roku wznowiono wydawanie miesięcznika „Powściągliwość i Praca", a w cztery lata potem reaktywowano działalność statutową Towarzystwa pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół „Powściągliwości i Pracy".

Towarzystwo podkreśla wciąż aktualną myśl ks. Markiewicza: „Ten naród będzie najpotężniejszy, który będzie odznaczać się moralnością, powściągliwością i pracą".